حسابداری چیست و چگونه یک حسابدار ماهر شوید از دیدگاه موسس بنیاد علم و عمل چهار

مورد آخر که تکمیل کننده پکیج یک حسابدار برای صعودش از مبتدی به ماهراست اخلاق حرفه ای وی می باشد.

یک حسابدار گنجینه ای از راز های مالی است و امانتداری او در حوزه مالی باعث ترفیع پست و مقام وی در سازمان میشود گاهی یک حسابدار اهرم پیشرفت و پسرفت یک شرکت و بنگاه اقتصادی است وی میتواند با افشاء سیاست و خط مشی های مالی شرکت به رقبا مسبب شکست و انحلال کسب و کار گردد .

تمام این موارد مربوط به شخصیت شناسی سازمانی میشود که درآن ذکر میکند افراد فعال در بخش های مالی یک شرکت باید دارای یک شخصیت درون گرا باشند پیش نیاز شناسایی این افراد تست شخصیت شناسایی کاری است که در آن با انجام چند تست مشخص میشود فرد مورد نظر برای شغل حسابداری یک انسان درون گراست یا برون گرا.

در بعضی سازمان ها انقدر افشای سیاست های مالی از اهمیت زیادی برخورددار است که با کوچکترین خدشه به این ساختار قطب مالی سازمان دچار نقصان و کاستی هایی میشود در تاریخ نمونه های زیادی از فشای اصول مالی یک حسابدار به شرکت های رقیب بوده است .

 آیا در این فضا چه کسی مقصر است سازمان یا حسابدار؟

در پاسخ این سوال نمیتوان به قطعیت ذکر کرد که سازمان مقصر بوده یا حسابدار چرا که یک حسابدار به دو علت میتواند اطلاعات مالی را افشاء کرده و از اصول اخلاق حرفه ای فاصله گیرد اولین دلیل عدم دریافت حقوق مناسب با شرح وظایفش است که برای تامین مالی خود در ازای دریافت پول و منافع مالی دست به چنین کاری میزند و دوم عدم رضایت وی از شغلش است چرا که افرادی هستند که توقعات بسیار زیادی نسبت به مابقی کارکنان دارند که در علم مدیریت منابع انسانی به آنان کارکنان سمی میگویند آنان نه تنها خود برای سازمان ایجاد اختلال میکنند بلکه افراد همکار را در راستای اهداف تخریب کننده خود تشویق میکنند .

حال از نگاه سازمان و ایراداتی که در بخش پایانی عرایضم به شرکت ها مربوط است ، ریاست منابع انسانی و افرادی که کار تجزیه ، تحلیل و طراحی سیستم را انجام میدهند در مرحله اول بایستی از این عدم رعایت اصول اخلاق حرفه ای پیشگیری نمایند با یک آزمون ساده که در قبل به آن اشاره کردم .

گاهی سازمان در تقسیم تشویق و تنبیه رعایت مساوات نمیکند و همین مسئله باعث ایجاد اختلافات بین کارکنان بخش مالی و در نهایت افشاء موارد مالی به رقبا و افراد سود جو میشود سیکل حرکت یک حسابدار در نظر یک مدیر باید پیمودن مسیر منابع انسانی به سرمایه انسانی باشد نه یک حسابدار با شرح وظایف یکسان و برخورد مشابه مانند دیگران حسابداران، کادر مالی هر بنگاه اقتصادی بخش تاثیر گذار در ساختار سازمانی یک شرکت هستند و اکثر اوقات به علت ندانستن شرح وظایف خود جایگاه آنان با صندوق دار و... عوض میشود که این جابجایی جایگاه باعث تغییر نگاه کارفرما به یک حسابدار شده و از سمتی هم حسابدار از این نگاه کارفرما فیدبک منفی گرفته و وارد مرحله تخریب سازمان میشود.

پس از هردو سمت احتمال ایجاد فضایی برای عدم رعایت اصول اخلاق حرفه ای هرچند سهوی و یا عمدیممکن است پیش آید.

چکیده پاسخ من در این سوال پرمحتوا و چند بعدی شامل چهار پارامتر تئوری و عملی میشود .

·  تسلط بر قوانین مالیاتی ، کار و...

·  تسلط بر نرم افزار های مالی

·  شناسایی و تحلیل دقیق رویدادهای مالی

·  رعایت اصول اخلاق حرفه ای در حسابداری

که امید از تمامی افراد که هدفشان تبدیل شدن به حسابداری ماهر است این چهار اصل را رعایت کنند و بتوانند ستاره ای در آسمان مالی کشور باشند و این چهار اصل در یک فرد ایجاد نشود مگر با تمرین ، تمرین و تمرین...

خب در این مقاله متوجه شدیم که حسابداری چیست و یک حسابدار ماهر کیست اون هم از دیدگاه یکی از برترین های علوم مالی کشور جناب آقای مهندس پیرافکن موسس بنیاد علم و عمل از ایشان برای زمانی که در اختیار بنده و دیگر همکاران گذاشتن سپاسگزارم .

امیداوارم این مقاله براتون لذت بخش و آموزنده باشه و از هر چهار بخش اون استفاده کنید .

واحد آموزش و توسعه تعالی منابع انسانی

زهرا السادات میرعبدالهینسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 10312345
تعداد آرا: 2

نظر شما:© 2019 Poyagroup, inc. All rights reserved.