حسابداری چیست و چگونه یک حسابدار ماهر شوید از دیدگاه موسس بنیاد علم و عمل دو

 در این قسمت از مقاله می پردازیم به پاسخ های جذاب و ماهرانه آقای مهندس پیرافکن موسس بنیاد علم و عمل در مورد حسابدار چیست و چگونه یک حسابدار ماهر شویم مبحث ، تا یادگیری قوانین و استفاده کاربردی از آن پیشرفت و حال برای ما این سوال پیش میاید که آیا صرفا یادگیری قوانین مهر تاییدی بر حسابدار ماهر شدن ماست ؟
و ادامه پاسخ ایشان:

·شاید اگر بخواهیم شاخص درصدی از مجموعه فرآیند تبدیل شدن یک حسابدار ساده به حسابدار ماهر آسالللاادر نظر بگیریم تسلط بر قوانین 25 درصد این شاخص 100 درصدی باشد که در این بخش از صحبت هایم میخواهیم به 25 درصد دیگر بپردازیم . 

حسابداری چند سالی است که دچار یک گپ طولانی شده است یک سمت حسابداری سنتی و مکتوب و در سمت دیگر حسابداری سیستمی و مکانیزه قرار گرفته، اولین مسئله این است که کدام یک اصل حسابداریست و آیا حسابداری سیستمی اخلال در حسابداری سنتی ایجاد کرده ؟

جواب مسلما خیر است، چرا که صنعت حسابداری و علوم مالی مانند تمامی صنایع همیشه پویا بوده و تمایل به تغییرپارادایم و ایجاد یک پارادایم شیفت به سمت تعالی سازمان دارد ، حسابداری مکانیزه باعث کاهش شدید اشتباهات رایج حسابداران شده است که گاهی این اشتباهات یک شرکت ، سازمان و بنگاه اقتصادی را تا مرز شکست و انحلال میبرد .

در روزگاری که تنها ابزار مدرنیته در حسابداری ماشین حساب بود کسی فکر نمیکرد که روزی با نرم افزار بشود تمامی اعمال حسابداری را انجام داد حسابداری مکانیزه یک بستر دارد آن هم حسابداری سنتی است که اگر آن نبود ، هیچگونه از این الگوریتم های محاسباتی و ماکروهای مالی به وجود نمی آمد ، چرا که شرایط فعلی در صنعت حسابداری آنچنان که فعالان حوزه نرم افزار مالی میگویند سیستماتیک و پیشرفته نیست و هنوز نیاز به تدوین و مجری مالی به نام کاربر یا همان حسابدار است.

میزان تصرف یک کاربر بر استاندارد حسابداری گاها نشانه آزادی عمل یک حسابدار در محیط نرم افزاریست ولی در بسیار از موارد باعث اختلافات فاحش در محاسبات میشود و طرفین حساب را جابجا میکند شاید باورتان نشود ولی با پیشرفت علم حسابداری هنوز شرکت هایی هستند که به اصول کدینگ و طبقه بندی حساب پایبند نبوده و از 9 کد سرفصل کل تجاوز کرده و کدینگ حسابداری دلخواه خود را دارند .

از مهارت های دیگری که یک حسابدار باید بر آن مسلط باشد کاربری صحیح نرم افزار مالی است چرا که اگر مرحله اول که آموزش قوانین و اجرای آن است را به صورت درست متوجه باشد می تواند آن را در نرم افزار پیاده سازی کند و مسیر روبه پیشرفتی را در راستای شغلی خود بپیماید .

متاسفانه و یا خوشبختانه حسابداری علمی است که مباحث به صورت زنجیر و پیوسته با هم لینک هستند و نمیشود از هر بخش مختصری دانست و توقع داشت که حسابدار ماهری بود.

ترجیحا برای شروع آموزش نرم افزار های حسابداری، یادگیری اکسل مورد خوبی است چرا که هنوز با وجود صد ها نرم افزار مالی به روز، خیل عظیمی از حسابداران اعتقاد قلبی به نرم افزار اکسل داشته و نرم افزار های مالی ایرانی رو نسخه نیاز سنجی شده اکسل میدانند .

پس در این بخش25درصد مابقی مهارت های یک حسابدار ماهر که تکمیل کننده نیمی از شاخص 100 درصدی باشد آموزش و اجرای صحیح نرم افزار های مالی است .


نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 11112345
تعداد آرا: 1

نظر شما:© 2019 Poyagroup, inc. All rights reserved.