حسابداری چیست و چگونه یک حسابدار ماهر شوید از دیدگاه موسس بنیاد علم و عمل یک

حسابداری علم محاسبه درست ارقام و طبقه بندی صورت های مالی برای ارائه به افراد ذینفع در سازمان و خارج از سازمان است . آیا حسابداری به همین موارد ختم میشود و یا دارای جهانی گسترده تری است؟
دنیای حسابداری جهانی بسیار فراخ تر از چیزی است که در دانشگاه ها تدریس میشود ابتدای این اقیانوس پهناور با صدور اسناد شروع میشود و پس از تلاش های متعدد فرد ، دارای مهارتی در تحلیل مسائل و هوش مالی میگردد چه چیز هایی باعث افزایش این مهارت و رسیدن یک حسابدار به اهداف اصلی خود یعنی تبهر درکار میشود ؟
برای پاسخ این سوال از آقای مهندس پیرافکن موسس بنیاد علم و عمل و کارشناس ارشد علوم مالی درخواست کردیم که یاریمان کنند که شرح پاسخ ایشان دراین مقاله قابل تامل است که در ادامه این مقاله به آن میپردازیم:

هیچ مدیر مالی و یا تحلیلگر ارشد مسائل مالی روز اول داری این علم نبوده است چرا که حسابداری نیز مانند تمامی مهارت های دیگر اکتسابی است ، با افزایش تمرین و چشیدن چالش های جدید مالی حسابدار از یک فلز معمولی به طلاء با عیار بالا تبدیل میگردد . متاسفانه فارغ التحصیلان حسابداری داری غرور کاذب هستند و کل پروسه کاری خود در صدور اسناد و یا کار با نرم افزارهای فروشگاهی مرسوم در بازار میبینند همین شرح وظایف باعث میشود یک حسابدار تحلیل رود و به مرور از کار خود دلسرد شده و بر درون گرایی وی اضافه شود حسابداری بسیار بزرگتر از صدور اسناد و اعمال مبتدی این صنعت است چرا که جامعه حسابداری هم بسیار افول کرده و ارزش های یک حسابدار گاهی در صدور اسناد و ... مشخص میشود جدیدا در کشور مشاهده شده که بسیاری از خدمات امورمشترکین به فضای کاری حسابداران ورود کرده و خدمات مالیاتی ، اظهارنامه و تحلیل مراکز درآمد و هزینه مودیان مالیاتی را انجام میدهند به نظر من فقط در این فضا دو شخص مقصر ورود بدون علت امور مشترکین ها به این فضا شده اند ، ابتدا انجمن حسابداران که سکان دار خیل اعظیمی از حسابداران و حسابرسان ماهر است که نباید اجازه میداد حجم سنگینی چون بازارخدمات مالیاتی به مراکز امور مشترکین واگذار میشد . و دیگری مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها به علت به روز نبودن و نیاز سنجی آموزشی.

در حال حاضر یک کاربر رایانه و مسلط به وب میتواند این اظهارنامه ها پرکند و همین باعث علی الراس شدن مودیان مالیاتی و اختلال در جریان اظهار درآمد و هزینه میشود . ازدست دادن همین فضا عمده ای از شغل حسابداری مالیاتی را سوخت کرده و حداقل تعداد زیادی از حسابداران در حوزه کارآموزی و کارورزی دچار کمبود در سطح علمی میشوند.

یک حسابدار مالیاتی بسیار بهتره و کارآمد تر از یک حسابداری صادر کننده اسناد، برای جامعه مالی و پولی کشور است ، چرا که سال 95 حدودا 40 درصد از بودجه ایران از مالیات های دریافتی سازمان امور مالیاتی کشور بوده است که اگر مدیریت بهتر در زمینه مالیاتی توسط جامعه حسابداران صورت میگرفت حتی این عدد تا 60 درصد نیز قابل جهش بود پس نتیجه گیری در فاز اول صحبت هایم این است که اولین راه برای تبدیل شدن به  یک حسابدار ماهر دانستن قوانین مختلف اعم از قوانین مالیاتی وکار است .

بسیاری از حسابداران به علت عدم آموزش و یا دریافت مطالب به صورت غیرطبقه بندی شده از اجرای قوانین به شیوه درست بازمانده اند علت آن هم این است که ابتدا تمامی قوانین را آموزش میبیندد و سپس به فکر مرحله اجرایی آن هستند مدل درست طبقه بندی کردن مطالب و قوانین در حسابداری این است  که پس از آموزش هر قانون و مطلب آن را در مرحله اجرا گذاشته و کمی و کاستی آموزش و دریافت مطالب خودرا متوجه شوند و تبدیل به یک کتاب قوانین بدون کاربرد نشوند به عنوان مثال در قوانین مالیات های مستقیم قسمت مالیات برارث شاید به ندرت و در عمر کاری یک حسابدار دو مرتبه به کارش بیاید و لازم به اصرار به آموزش کامل آن نیست چرا که بازار کار آن بسیار محدود بوده است.

نکته این بخش: آموزش درست ، اجرای منظم و یادگیری مباحث کاربردی اولین چراغ روشن یک حسابدار در مبحث یادگیری و تسلط به قوانین است .پایان قسمت اول


نسخه چاپیارسال به دوستاندفعات بازدید: 11012345
تعداد آرا: 1

نظر شما:© 2019 Poyagroup, inc. All rights reserved.